Handstand seriál (2): Správná technika pro Handstand
- -M-
- 21. 3. 2015
- Minut čtení: 2
Správná technika by se podle mého názoru měla rovnat co nejmenšímu úsilí v pozici. Čím horší postavení, tím více bojujeme o setrvání v poloze. Technicky nejjednodušší a správná pozice je celé tělo v jedné linii, kdy jsou kosti srovnané nad sebou (tzv. bone stacking) a nesou tak převážnou část naší váhy. Pokud máme pokrčené lehce lokty, prohnutá záda, pasivní nohy atd. tak se celý stoj na rukou stává mnohem obtížnější a náročnější na udržení – protože musíme namáhat svaly mnohem více než v optimálním tvaru.

Podívejme se tedy blíže na nejlepší postavení.
Začneme od spodu, pohledem na postavení rukou. Ty jsou velmi důležité z toho důvodu, že jsou jedinou částí těla, která se dotýká země. Ruce pokládáme na šířku ramen (ne dál od sebe, jinak nesrovnáte kosti nad sebe), prostředníčky (někdo upřednostňuje ukazováčky) směřují rovně dopředu, všechny prsty co nejvíc roztažené – to vám zaručí stabilnější a větší plochu pro oporu. Je důležité mít na zemi celou plochu dlaně a také poslední články prstů (viz obrázek). Prsty slouží k balancování a je proto vhodné budovat jejich uvědomění a sílu. Na přípravu prstů a posilovací cviky se zaměříme v některém dalším dílu. Lokty jsou maximálně propnuté, loketní jamky míří vzájemně na sebe. Paže jsou co nejvíce vytaženy, tak aby ramena byla blízko uším. Tady si vždy vybavím Jasona (Nemera), jak říká „more extension, more extension“, což je univerzální rada pro správné postavení, člověk se má co nejvíce vytahovat nahoru za špičkama nohou, takže i ramena se vytahují od lopatek. Hlava může být v neutrální pozici, pro začátek a lepší stabilitu doporučuji koukat dolu mezi palce rukou. Pozor – hlava však nesmí být moc zakloněná, jinak dojde k prohnutí celé páteře, což je jedna z častých chyb. Výsledný tvar pak připomíná banán. Banány jsou sice velmi oblíbené ovoce, ale u stojek banány nebrat! Páteř je rovná, záda se neprohýbají. Pomůžou vtažená spodní žebra a břicho. Nohy jsou hodně aktivní, secvaknuté k sobě jakoby tvořily jeden kus. Propnutí špiček pomáhá k co nejlepší extenzi. Ve finále je tedy aktivně zapojené celé tělo, co nejvíc zpevněné, co největší extenze vzhůru za nohama.

Nejčastější chyby, které na lekcích apod. pozoruji je výše zmíněný tvar banánu, tedy prohnutí zad, ruce umístěné moc daleko od sebe a neproplé paže. U mužů často ovlivňují výslednou pozici ramena, respektive jejich snížená mobilita. Na té je tak třeba ze začátku hodně pracovat.
V příštím díle se podíváme na protažení a posílení zápěstí.
Krásný den a Let´s Handstand!
-M-
Comments