Terapeutické létání - relax ve vzduchu!
- -M-
- 21. 3. 2015
- Minut čtení: 3
AcroYoga nenabízí pouze akrobatické pozice a přechody, ale také jemnou zklidňující (tzv. lunární) část, která může zahrnovat jemnou jógu, thajskou masáž nebo terapeutické létání. Terapeutická část akrojógy by se dala přirovnat k šavásaně (pozice mrtvoly) v klasické józe. Terapie v jakékoliv podobě se zařazuje na konec tréninku, lekce či workshopu proto, aby se tělo zklidnilo a snížila se aktivační úroveň. Namáhané svaly dostávají zaslouženou péči a uvolnění. Zároveň je to prostor pro kultivaci naslouchání, smyslového vnímání a rozvíjení léčivého dotyku. Jakmile jednou zahájíte klidný terapeutický proces, neměli byste se už vracet k akru, protože hrozí větší riziko zranění, špatného pádu atd. Podívejme se blíže na terapeutické létání a ukážeme si základní pozici.
"Golden rule of therapeutics: If it feels good, it is right."

Terapeutické létání se dá přirovnat k masáži ve vzduchu. Máme zde letce a bázi. Letec už však není aktivní, nezapojuje žádné svaly. Pouze se snaží co nejvíc uvolnit – a právě to je pro někoho mnohem těžší než různé akrobatické kousky. Se stejným úsilím jako se učíte zapojovat svaly se ale musíte učit i jejich uvolnění, aby tělo mohlo zregenerovat a načerpat síly. Pro co nejlepší uvolnění existuje řada technik, zde se nabízí zavření očí, koncentrace na dech apod. Kromě letce tu máme samozřejmě i bázi. Ta nese, vyvěšuje, natahuje, kroutí a masíruje letce nad sebou. Ano, zní to všelijak, ale pro letce je to krásný relax. Čím větší zkušenosti báze má, tak tím pochopitelně příjemnější zážitek pro letce. Nicméně bázovat základní terapeutické pozice není tak náročné a často se při terapeutickém létání noví studenti učí bázovat. Kvalitní bázi charakterizuje stabilita, umění naslouchat a vnímat partnera, sladění s dechem a uvolněná měkká chodidla!!! Spotter se u terapeutického létání využívá většinou jen minimálně, nebezpečí drsného pádu zde nehrozí. Avšak pozor na skutečnost, že letec může mít zavřené oči a je zcela uvolněný, takže případný pád nemusí čekat. Proto v případech, kdy si báze ještě není moc jistá nebo se teprve učí, radši spottera zapojte. Spotter je další osoba, která dává pozor na letce.
Celé vyvěšování ve vzduchu trvá obvykle něco mezi 5 a 10 minutami. Jakmile letec přistane na zem, dává bázi za odměnu tzv. Leg love ;) Jsou to různé cviky původem z thajské masáže, které uvolňují zejména nohy, kyčle a spodní záda – tedy ty nejnamáhanější partie. Ze cviků je nejoblíbenější určitě bus-driver, který je příjemnější než cokoliv jiného. Na tyto cviky se blíže podíváme v jiném článku. Díky této leg love tak dojde ke kompletní výměně dávané a přijímané energie. Vůbec nejlepší pak je, když se můžete i vystřídat a prohodit si role báze a letce. Ne vždy to jde, hlavně co se týká párů, ale zase je to skvělá cesta, jak se holky můžou učit postupně bázovat. A chlapi si taky občas rádi zalétají, že.
Nejzákladnější a nejznámější terapeutickou pozicí je Lístek (Folded Leaf). Dá se do něj jednoduše dostat z Ptáka, případně rovnou ze země. Báze má špičky vytočené ven, v klenbě výběžky pánevních kostí letce. Letec je trupem vyvěšený dolu, jediné na co musí dát pozor, aby mu špičky nohou klesaly k zemi (poloha Piked straddle) – představte si, že máte na kotníkách závaží. Rovněž letcovy nohy nejsou u sebe, ale otevřené do véčka. Paže letce jsou položené podél těla báze, rozhodně se o ně letec neopírá – pozor, to značně bázi rozhodí!!! Pokud máte velkého letce a jeho hlava naráží do břicha, zastrčte hlavu lehce dovnitř směrem ke svým nohám, tak, abyste docílili lepší polohy pro krční páteř. Báze má nohy kolmo k zemi, propnutá kolena (dle možností). Základním benefitem Listu je natažení a vyvěšení páteře. Chodidla báze dále způsobují tzv. blood stop, zastavení přívodu krve do nohou. Tato technika se používá v thajské masáži. Jde o dlouhý silný tlak většinou na slabinách, po jehož uvolnění masírovaný cítí velký příval energie. Tento pocit je způsoben přívalem čerstvé krve, která pomáhá odstranit toxiny a zlepšit krevní oběh. Rozumná doba pobytu v pozicích jako je List, Super Yogi apod. je cca 10 minut, víc už by nemuselo být příjemné, právě kvůli blood stopu.
Co dělat v Listu?
Nejdřív báze drží pouze stabilně, ruce přiložené na záda. Pokud máte kontrolu, můžete dělat řadu příjemných věcí:
mírný pohup nohou nahoru dolu, daný lehkým pokrčováním a napínáním kolen
rukama chytit trup/ žebra trochu ze stran a kolébat doleva, doprava
dlaněmi (můžeš použít i palce) masírovat trapézy, ramena, krk, paže...
thai chops – naklepání zad; dlaně pevně spojené, prsty roztažené a co nejvíc uvolněná zápěstí, malíkovou hranou provádíš údery
a řadu dalších manipulací, které si popíšem nebo ukážem na videu příště
Z listu se dostanete na zem tak, že si podáte ruce, začnete je oba natahovat a báze pokrčí kolena, položí letce.
Určitě nepodceňujte význam závěrečné terapie po tréninku, jasně, ne vždy to vyjde, ale když máte čas, nevynechávejte ji, má to velký smysl.
Enjoy your day and Let´s do some therapeutics!
-M-
Commenti