Tibetské zpívající mísy
- -M-
- 21. 3. 2015
- Minut čtení: 3
„Ty si to nemyslíš Pú?“
„Co si jako nemyslím?“
zeptal se Pú a otevřel oči.
„Hudba a život...“
„Jsou jedno a totéž,“ doplnil Pú.
Benjamin Hoff (Tao medvídka Pú)
Tibetské zpívající mísy jsou nádoby, na které se dá pomocí dřevěné paličky hrát a výsledkem je specifický zvuk, vibrace, jež rezonuje s okolím. Pocházejí z Tibetu. Účel však není úplně jasný. V sedmém století našeho letopočtu se v Tibetu rozvinula dvě různá hnutí: lamaismus, který je v podstatě formou buddhismu a bönské náboženství, jež je jakousi šamanistickou odnoží buddhismu. Oba tyto směry při svých obřadech hojně využívají zvuku, nicméně nejsou žádné prameny, které by potvrzovaly využití zpívajících mís pro zvuk. Dochované fotografie zachycují mísy používané jako kalichy, tedy sloužící pro oběti. Řada cestovatelů zase tvrdí, že mísy se používají pouze na jídlo.

Tradičně se na výrobu mis používalo sedm kovů a každý kov představoval nějaké nebeské těleso: zlato (Slunce), stříbro (Měsíc), rtuť (Merkur), měď (Venuše), železo (Mars), cín (Jupiter) a olovo (Saturn). Každý z těchto kovů vydává jiný zvuk, včetně harmonií, a dohromady vyluzují vyjímečný melodický zvuk zpívající mísy. U každé mísy jsou kovy do slitiny přidávány v různém poměru a zřejmě ne všechny mísy se vyrábějí ze všech sedmi kovů. Tibetské mísy mají v sobě více cínu a stříbra, takže jsou spíše matné, zatímco mísy z Nepálu jsou typicky zlatavé. Mísy mohou být buď čisté nebo zdobené ornamenty či písmem.
„Mnozí lidé mají při poslechu tibetských mis pocit, že se zvuk dotýká samého dna jejich duše. Jejich zvuk lidem často dává okusit opravdového klidu.“
Léčivý účinek
Tibetské mísy se stále více rozšiřují díky svému léčivému harmonizačnímu účinku. Mnozí lidé mají při poslechu tibetských mis pocit, že se zvuk dotýká samého dna jejich duše. Jejich zvuk lidem často dává okusit opravdového klidu. Příjemný pocit v těle není dán jen tím, že se fyzicky uvolníme. Voda velmi dobře přenáší vibrace a lidské tělo je z cca 80% složeno z vody. V blízkosti znějící tibetské mísy či v případě doteku tak dochází k přenosu těchto vibrací do našich buněk a dochází tak k jakési vnitřní masáži. Zdravý orgán musí být dobře vyladěn a to znamená, že vibruje svou vlastní frekvencí, zatímco frekvence nemocného orgánu je narušena. Zpívající mísy mohou tuto harmonickou frekvenci obnovovat a probouzejí v těle smysl pro vlastní soulad. Vibrace se přenášejí na tělo i mysl, jež jsou po nějaké době schopné správně vibrovat nezávisle na nástrojích. Mocné vibrace zpívajících mis totiž tělo cele pohlcují a probouzejí v něm patřičné podněty, aby se samo dokázalo naladit na vlastní, blahodárnou a ničím nerušenou frekvenci.
Pokud byste si chtěli pořídit svou tibetskou mísu, lze je u nás koupit v obchodech, které dovážejí zboží z asijských zemí. Nejznámější takový je asi Sanu Babu. Ceny se pohybují od zhruba 1500 korun výš a zpravidla rostou s velikostí dané mísy. Mísu vybíráte tak, že na ně zkoušíte hrát dřevěnou paličkou a vnímáte vibrace a pocity v těle. Je to intuitivní proces, většinou vyzkoušíte řadu mís a pozorujete, která s vámi rezonuje nejvíc. Samozřejmě se může stát, že i hned napoprvé narazíte na tu svou. Já mám mísy 2, jednu koupenou u nás, druhou, větší a krásně zdobenou jsem si pořídil v Indii, kde jsou i o dost levnější. Rád na mísu hraji na závěr jógové lekce při relaxaci, vnímám to tak, že vibrace mísy pomáhají lidem po cvičení se lépe uvolnit a ponořit se do hloubky. Další pozitivní účinek vidím ve ztišení mysli.
Probíhají i koncerty s tibetskými mísami, kdy se hraje na více mís naráz a vibrace se tak doplňují a rozvíjí. Tento jedinečný zážitek je skvělé vyzkoušet. Asi nejznámější člověk, co tyto koncerty dělá je František Horváth - http://www.kouzlozvuku.cz/
Zdroj: Eva Rudy Jansen - Tibetské zpívající mísy
Krásný den
-M-
Comments