Pavitra Nature & Yogha Hospital
- DD
- 22. 11. 2015
- Minut čtení: 6

Deset dní strávených zde bylo skutečně velmi pozoruhodných a troufám si říct i plodných, protože moje váha konečně po dvou letech šla dolů místo nahoru. Marek ztratil také něco ze svých zásob a na váze a před zrcadlem byl častěji než já. (Před zrcadlem slastně kontroloval lepší vyrýsovaní břišáků).
Zdejší naturopatické centrum ovšem není hubnoucí sředisko, úbytek váhy je jen vedlejší efekt zdravé diety a ostatních procedur, které po celý den probíhají. V názvu sice stojí, nemocnice, ale jak nám její guru Dr. Subramanian vysvětlil, nejsme v nemocnici. Lidé zde neleží, ale naopak se hýbají co se dá, všude je spousta čerstvého vzduchu, žádné léky. Lepší název než nemocnice, je tedy naturopatické centrum. Návštěvu zde by si měl asi jednou za život vyzkoušet každý. Sjíždí se sem lidé nejen z celé Indie ale i ze všech možných koutů světa. Schází se zde pacienti s těžšími či lehkými diagnózami (diabetes, astma, roztroušená skleróza, rakovina, revmatismus), spolu s těmi kdo trpí „běžnými“ civilizačními neduhy jako je bolest hlavy, bolesti kloubů a zad, alergie, kožní problémy, nedostatek energie, nespavost, nervozita, neustálá únava, stres a mnohé další. (Pobyt zde je v podstatě vhodný pro každého, kdo není ve své kůži a cítí že je čas na změnu.
Léčba je pro všechny stejná, nehledě na nemoci. Minimální pobyt je deset dní, pokud chce někdo opravdovou změnu, zůstává na měsíc či déle. Principy naturopatie vycházejí od Arnolda Ehreta. Dobrým zdrojem informací je jeho kniha Mucusless diet healing system. Podle této teorie je diagnostika nemocí uměle vytvořeným lékařským nástrojem. Škatulkování není potřeba, příčina je stejná. Naprosto nevhodná strava a stravovací návyky a tělo zanesené nečistotami (zejména nestrávené zbytky potravy, zbytky léků a následně vytvořený hlen). Dnešní léčení nepřeje samoočistným procesům těla, léky potlačují příznaky, ale neléčí důvod vzniku onemocnění.
Po našem příjezdu jsme jako první vyplnili podrobný dotazník a s doktorem probrali dosavadní návyky. Pak následovala večeře, po indickém způsobu se servíruje na zemi, na velké nerezové talíře rozdělené do přihrádek. Obsah talíře ale moc typický nebyl. První přistála nálož hroznového vína, po té neměnný sled ovoce – pomeranče, ananas, granátové jablko, papaya. Po té vařená zelenina, greens (něco na způsob našeho špenátu) a úplně na konec rýže a sambar(zeleninová omáčka).
Vzhledem k tomu, že se jí celkem pomalu, trvá večeře dosti dlouho. Navíc šťavnaté ovoce je ideální jen rozkousat, vycucat šťávu a pevné zbytky vyplivnout na papír.
Po večeři následovalo ubytování a předání “startovacího kitu“, který mě zprvu lehce vyděsil. Nádobky na vyplachování nosu a očí následoval enema set (na očistování střev), dva nevábně vonící prášky na mytí těla, prášek na zuby, sezamový olej na vyplachování pusy, šampon a flaška medu. Vše zcela přírodní, bez chemie. Zákazem po celou dobu pobytu je používání mýdel, čehokoliv na tělo, a samozřejmě konzumace jakýchkoliv jedů, které člověk nakoupí venku. V případě hladu nebo chuti je vhodné konzumovat medovou vodu, kterou si člověk připravuje podle potřeby..
Další překvapení bylo lůžko, zejména jeho tvrdost – kovová postel a na ní natažená slabounká rákosová rohož. Po chvilce škemrání jsme naštěstí vyfasovali centimetrovou matraci a polštářek. Tvrdé spaní rovná páteř, takže jsme vlastně sami proti sobě.
Podle instrukcí na následující den bylo rozumné ulehnout zavčasu.

DENNÍ REŽIM
Den začíná okolo půl šesté. Nejprve vypláchneš všechno co jde, a vyčistíš co se dá, pak se pije voda a následuje chození ve vyšlapané osmičce před nemocnicí. Tento tvar magnetizuje a energetizuje tělo. Není to žádná meditace, chodí se rychle, běhání je ještě lepší. Po deseti minutách běhání v osmičce následuje kelímek „herbal coffe“. Jediná věc kterou jsem skutečně nemohla pozřít. Je to odporná sladká močka svařená ze semen koriandru, římského kmínu a zázvoru. Poté následovala ranní jóga od sedmi do půl deváté. Místní mistr měl trochu omezenou angličtinu, ale jeho mimika byla velmi živá, takže nebylo možné nepochopit co máme cvičit. Navíc cviky byli velmi jednoduché a každý den z větší části stejné. Po józe byla malá pauza, kterou vyplnilo popíjení zelené šťávy z „Durva grass“ - něco na způsob štávy z mladého ječmene, která je celkem populární i u nás. Od deváté začínala přednáška vedená doktorem na které se scházeli nejen lidé z léčebny ale zdarma i zájemci z okolí. Přednášky byly fajn, navíc doktor je opravdu komik, takže hodina a půl utekla jako nic. Po přednášce nadešel čas na „bathing procedures“ na střeše budovy. Pánové se koupali na jedné střeše, dámy na druhé. Nejdřív proběhla „hip bath“, kde se člověk naloží do plechového lavoru, což působí poněkud komicky, po deseti minutách je potřeba vylézt a vydrbat se hrachovým práškem. Pak jen spláchnout a je to. Voda se neohřívá, záleží na počasí, jak se ohřeje voda v tancích na střeše. V chladnějších dnech je i voda studená. V půl dvanácté byl čas na první jídlo dne – oběd, zcela stejný jako večeře. Po obědě volno, pauzička až do tří, kdy se popíjela další dobrota – teplá vodová zeleninová polévka. Od čtyř do pěti jsme znovu měli hodinu v jógovém sále. Tentokrát ale zaměřenou spíše na pránajámu - dýchací cvičení. Vzhledem k osobité gestikulaci učitele jsem spíš často potlačovala výbuchy smíchu. Před dýcháním nebo po něm bylo dobré vykonat druhou očistu střev. Od půl šesté pak vytoužená večeře. Večery na pryčně zpříjemňoval nejprve True detective a později Spartakus. Markovi pod dekou následovně ještě Gotham (jde o seriály). Stejný režim po deset dnů.

OSOBNÍ POZNATKY
Pro mě byly první dva dny peklo. Prožila jsem je ve stavu monstrózní únavy, bolesti hlavy, závratí, hladu a současně totálního nechutenství. Přidala se i bolestivá blokace spodních zad a úponů hamstringů hned pod zadkem. Nedalo se spát, chodit, sedět, ležet. Měla jsem pocit, že se moje tělo rozpadá. Jediné na co jsem neustále myslela byla smažená vajíčka, které normálně téměř nejím a brambory s máslem. Každou chvilku jsem spala, a nezvládala jsem ani místní, byť jakkoli nenáročnou jógu. Po dvou dnech se ale najednou vše zlomilo, vrátila se mi chuť k jídlu i síla, záda a zadek se vracely do normálu. Podle doktora to byly běžné stavy při počátku čištění. Marek zvládal dobře, jeho tělo asi nebylo tak zaneřáděné. Celou léčbu bohužel provázel hlad zejména večer a dopoledne. Dá se na to ovšem zvyknout. Co považuji za celkem zásadní je, že po nepříjemném úvodu mě ani jednou za celou dobu pobytu netrápily bolesti hlavy ani žaludku, které mě často otravují doma. Odprostila jsem se i od milovaných prášků na spaní.
V denním programu jsme také každý den byli schopni vyšetřit hodinu před obědem a skoro hodinu a půl po obědě na samostatný trénink i na akrojógu. Musím říct, že jsme se oba zase o kus dál posunuli :)
NĚKOLIK ZÁSADNÍCH BODŮ NATUROPATIE
Člověk je frutarián. Jez hlavně vše, co je „suncooked“ (ovoce, zelenina), minimum „homecooked“. Přednost má vždy šťavnaté ovoce ze stromů, pak ostatní ovoce. Posléze zelenina s dlouhými stonky nebo zelenina vyrostlá na slunci. Kořenová zelenina je až na posledním místě.
Cílem je vyloučit škrob, který je původcem hlenů, který zanáší lidské tělo. Podobný efekt mají mléčné výrobky, protein a tuky. Cílem je jíst krásně a rychle stravitelné věci – šťáva z ovoce, které okamžitě krvi předají energii a kromě ní i všechny výživné látky bez zatížení trávicího traktu.
Místní dietní jídelníček představuje přechodový stav z běžného stravování na nové. Jídlo by vždy mělo začínat ovocem ale ideálně v jednom až dvou druzích. Poté zelenina. Rýže kterou jsme jedli na konec je vhodné useknout co nejdříve. V léčebně byl nastaven model, kdy se nejprve několik dní jí kompletní menu, pak se vysazuje rýže, potom zelenina, pak i ovoce a poslední den nebo dva se pijí jen ovocné šťávy.
Základem všeho je jednoduchost, střídmost a návrat k přírodě. Zaměřit se na kvalitu jídla a ne na kvantitu. Jíst jednoduše menší množství druhů.
Jíst jen dvakrát denně – hodně důležité. Celé dopoledne a noc využije tělo k čistění a odpočinku. Večeřet okolo šesté hodiny.
Rozlišovat umělý a přirozený hlad.
Starat se o čistotu střev je normální.
Při nemoci, hledej pomoc v přírodě, ne u doktora, léky tělo ještě více zatěžují. Pokud jsou zvířata nemocná, přestanou jíst, to by měli dělat i lidé. Hladovka případně pití ovocných šťáv dělá divy, nasaď k tomu všechny očistné techniky.
Hodně sluníčka, vzduchu, vody a pohybu je důležité stejně jako strava.

Co dodat na závěr...
Zpočátku jsem se obávala, že člověk při této dietě nebude mít sílu na nic, natož na cvičení. Opak je ale pravdou, i v hodně hladovém stavu jsme cvičili akrojógu i sólo cvičení a nedostatek síly jsem nikde neviděla. A rozhodně jsme se nijak nešetřili. Hlad po chvilce tréninku ustal, a je fakt, že s prázdným žaludkem se cvičí daleko lehčeji.
V minulosti jsem vyzkoušela několik diet, či řekněme stravovacích směrů. Maso mi nesedělo nikdy, zajímala jsem se o veganství, raw food, i dietami s vyloučením cukrů, založené hlavně na konzumaci tuků. Výsledky nebyly žádné. Naturopatie není špatná, spousta principů je podle mě dobrých a líbí se mi. Určitě se pokusím si některé zásady uchovat. Každopádně jsem vyzkoušela něco nového a rozšířila svoje obzory, za což jsem vždy vděčná.
Foto: Daniela Dušková a Wallpaperup.com
Comments